W jaki sposób zorganizować przyjęcie konsolacyjne?

W jaki sposób zorganizować przyjęcie konsolacyjne?

Przyjęcie konsolacyjne organizowane jest dla rodziny i znajomych. Często na pogrzeb przyjeżdżają osoby z dalekich stron, więc należy ich zaprosić na poczęstunek. Jest też okazją do spotkania i wspomnienia zmarłego, szczególnie gdy był dobrym człowiekiem.

Czym jest przyjęcie konsolacyjne?

Przyjęcie konsolacyjne jest przedłużeniem uroczystości pogrzebowej. Bliska i daleka rodzina oraz znajomi spotykają się, by spożyć posiłek i powspominać osobę zmarłą. Niekiedy jest to jedyna okazja, by po wielu latach krewni spędzić czas przy jednym stole. Dawniej stypy odbywały się w domach, dziś odbywa się w lokalach, bo tak jest po prostu wygodniej. Jest to czas ogromnego smutku, więc przygotowywanie przyjęcia jest niezwykle trudną sprawą. Ból towarzyszący po stracie bliskiej osoby, nie pozwala zebrać myśli, nie mówiąc już o tym, że organizowanie, chociażby tylko poczęstunku, jest wręcz niemożliwe. Dlatego warto zorganizować poza domem, np. w Sali z klasą. Zapraszamy tylko wybranych gości: bliską i daleką rodzinę oraz przyjaciół.

W jaki sposób zorganizować przyjęcie konsolacyjne?

Przyjęcia konsolacyjne odbywają się obecnie poza domem. Musimy uczestników pogrzebu zaprosić i zorganizować im transport. Posiłek w restauracji jest podawany w momencie, gdy goście pojawią się na sali. Wcześniej oczywiście ustalamy szczegóły. Podajemy liczbę osób, których chcemy zaprosić i wybieramy menu. Podstawowym posiłkiem jest obiad, który powinien zaspokoić pierwszy głód naszych gości, szczególnie gdy przyjechali na pogrzeb z daleka. Zazwyczaj przyjęcie trwa 2-3 godziny, więc warto zamówić zimne zakąski i ciasto, nie mówiąc oczywiście o gorących i zimnych napojach. Wszystko zależy od kwoty, jaką przeznaczymy na jedną osobę. Warto skorzystać z rady restauratora, ponieważ ma doświadczenie w organizowaniu tego rodzaju przyjęć.  Sprawę podawania alkoholu, warto dobrze przemyśleć, z reguły nie jest podawany, ale też nie ma szczególnych przeciwwskazań.