Jakie przyjęcia okolicznościowe warto zorganizować poza domem?

Jakie przyjęcia okolicznościowe warto zorganizować poza domem?

Jeśli chcecie zaprosić grono przyjaciół, a Wasze mieszkanie w żaden sposób wszystkich nie pomieści, warto zastanowić się nad ewentualnym wsparciem ze strony profesjonalistów.  Ważne wydarzenia w życiu chcielibyśmy uczcić w rodzinnym i przyjacielskim gronie, z odpowiednią oprawą sprzyjającą wspólnemu świętowaniu. Najlepszym pomysłem jest zorganizowanie przyjęcia okolicznościowego w specjalnie przeznaczonej do tego celu sali. Jaki charakter mają imprezy okolicznościowe i jaki są powody, dla których warto organizować je poza domem? Zapraszam do lektury i poznania odpowiedzi na postawione pytania.

Jaki charakter mają imprezy okolicznościowe?

Przyjęcie dla najbliższej rodziny lub przyjaciół, jeśli mamy ku temu warunki, możemy wyprawić we własnym domu. W przypadku niewielkiego metrażu lub długiej listy zaproszonych gości, lepiej jest wynająć salę na tę okoliczność. Przed jej wyborem warto zastanowić się nad charakterem planowanego wydarzenia.

Przyjęcie siedzące wybiera się zazwyczaj przy okazji wesel czy jubileuszy, gdy chcemy, aby nasi goście spędzili z nami co najmniej kilka godzin. Na tego typu oficjalne spotkania goście zobowiązani są założyć stroje wizytowe. Zestaw dań i napojów powinien być opracowany z szefem kuchni, bo nie ma możliwości wybierania ich z karty.

Przyjęcia stojące są krótsze od siedzących i nie należy się dziwić, że goście szybciej je opuszczają. Są bardziej lub mniej oficjalne, ale jeśli nie dysponujecie dużą przestrzenią, to będą to najlepsze rozwiązania. Wyróżniamy wśród nich:

  • aperitif trwający zazwyczaj 15-30 minut, który stanowi osobne przyjęcie lub jest wstępem do większego; serwuje się tutaj napoje bezalkoholowe lub alkoholowe i koktajle, a także małe przekąski typu orzeszki, paluszki i małe finger-foods,
  • lampka wina, trochę dłuższa od aperitifu, trwa około 1 godziny i zwykle zaczyna się około południa, a przekąski i napoje roznoszone są na tacach przez obsługę,
  • cocktail party trwający do dwóch godzin, podczas którego obsługa roznosi koktajle, drinki i przekąski, ale w przypadku większego przyjęcia może być zapewniony bufet i bar wraz z obsługą. Jest to częsta propozycja dla nowożeńców, którzy biorą ślub w kościele oddalonym od sali weselnej i przekąski serwuje się wtedy gościom oczekującym na parę młodą,
  • przyjęcie bufetowe trwa około 3 godzin i zorganizowane są podczas niego strefy z kanapami lub kąciki z fotelami tzw. strefy chill out. Bardzo istotny jest tu barek z obsługą oraz stoły, na których powinny znaleźć się różnorodne przekąski,
  • garden party jest mniej formalnym przyjęciem, które odbywa się na zewnątrz i jest uzależnione od pogody. Zwykle odbywa się w godzinach 17:00 – 19:00 i formą zbliżone jest do cocktail party.

Kinderbale, czyli przyjęcia dla najmłodszych organizowane z okazji urodzin, imienin czy Dnia Dziecka, gdzie gośćmi są zarówno dorośli, jak i dzieci, dla których zapewnione są różne aktywności i animacje. Przy takich okazjach używa się nietłukącej zastawy i zapewnia maksymalne bezpieczeństwo małym uczestnikom. Kinderbale najczęściej trwają około 2-3 godzin.

Powody, dla których warto organizować przyjęcia poza domem

Wynajęta sala i profesjonalna obsługa imprezy zapewniają organizację chrzcin, komunii, przyjęć weselnych, osiemnastych czy trzydziestych urodzin, bez martwienia się o ilość miejsca, catering czy sprzątanie. Niekoniecznie trzeba wybierać standardowe sale bankietowe, gdyż obecnie jest mnóstwo ciekawych, oryginalnie zaaranżowanych miejsc na wynajem, działających w niestandardowych budynkach.

Odpowiednia powierzchnia pozwala na zaproszenie wszystkich planowanych gości. Nierzadko w sali na wynajem jest parkiet taneczny i nagłośnienie. W przypadku korzystania z własnego cateringu dostępne jest wydzielone miejsce na rozstawienie bufetu z daniami ciepłymi i przekąskami. Wiele miejsc współpracuje z firmami cateringowymi lub zapewnia bogatą ofertę menu we własnym zakresie. Zapewniona jest również profesjonalna obsługa, która doradzi i przedstawi ofertę cateringową, przygotuje dekoracje stołu, zadba o detale, które wpłyną na klimat i atmosferę miejsca oraz posprząta po przyjęciu. Wy możecie cieszyć się wygodą, oszczędnością czasu i chwilami spędzonymi z gośćmi!